Vaimse tervise vitamiinikuuri 2. nädal – tasakaalustatud toitumine
mai 10, 2021
Sel nädalal jätkame vaimse tervise vitamiinikuuriga. Värskendame mälu – käivitasime eelmisel nädalal koostöös MTÜga Peaasjad viienädalase vaimse tervise vitamiinikuuri, mille käigus juhime viiel järjestikusel nädalal kalevlaste tähelepanu olulistele asjadele, mis aitavad head vaimset tasakaalu tekitada ja hoida ning end igapäevaselt paremini tunda.
Käesoleval nädalal on fookuses tasakaalustatud toitumine.
Osalemine on lihtne – loe mõttega järgmisi näpunäiteid ja proovi kas või mõnda neist sel nädalal järgida.
1) Õues läheb aina soojemaks! Leia hetki, et oma lõunasööki õues nautida. Eriti tore kui saad seda teha koos sõbraga. Kas või video vahendusel.
2) Vaata, mis toiduained kapis halvaks kipuvad minema. Äkki ei tasu neid siis enam osta või tuleks täpsemalt planeerida, mida millisel päeval söögiks valmistad.
3) Tee lihavaba päev!
4) Kuula oma keha pärast sööki. Keha annab tegelikult häid märguandeid, kui miski ei sobi.
5) Joo klaas vett iga kord, kui tahad näksida. Ehk on sul hoopis janu!
6) Pea toidupäevikut! Jah, see on tõesti väga tüütu tegevus. Aga tee seda näiteks ainult 3 päeva. Õpid märkama oma käitumismustreid ja võibolla on see hea algus oma harjumuste muutmiseks.
7) Proovi võimalusel süüa aeglaselt, keskendudes toidu maitsetele, tekstuurile ja värvidele!
8) Kuula oma keha, mille järele tal isu on. Mõnikord küsib keha mingit toitu, mõnikord on isutunde taga hoopis janu, aga mõnikord hoopis väsimus, tüdimus või mõni muu rahuldamata emotsionaalne vajadus.
9) Kui kipud kiirustamise tõttu söögikordi vahele jätma, plaani söögiajad ja mida sööd eelmisel õhtul või kogu nädala peale ette. Siis ei pea kiirel ajal mõtlema, mida ja millal süüa.
10) Kui märkad, et oled pisut närviline või on Sul raske keskenduda, küsi endalt, ega sul äkki kõht tühi ei ole? Kui see on põhjuseks, siis söö midagi!
Järgmistel nädalatel on ees ootamas:
3: uni ja puhkus
nädal 4: meeldivad emotsioonid
nädal 5: liikumine
Kui Sul on vaimse tervisega seotud küsimus, mure või kahtlus, julgustame ühendust võtma peaasi.ee nõustajaga: https://peaasi.ee/kysi-noustajalt/
Pakilise murega ära kõhkle ja haara telefon:
Lasteabi: 116111 (24h)
Ohvriabi: 116 006 (24h)
Hingehoiu telefon 116 123 (24h)
Eluliin: 6558 088 (eesti keel), 655 5688 (vene keel) (igapäevaselt kl 19-07)
Kiirabi: 112 (24h)