2010 Valgete peatreener Ander Aaviku võtab oma hooaja kokku järgmiselt:

Me kasutasime 2020a kõike 12 kuud otstarbekalt. Kogunes palju momente, millest õppida ning saame õpitut järgmistesse aastatesse kaasa võtta. Saime mängida nii 7v7 kui ka viimastel kuudel 9v9 jalgpalli. Praegu on vaheaeg, aga juba vaheaja teisel poolel on poistel kodused ülesanded ja järgmisel nädalal teeme enne vaheaja lõppu ka kaks treeningut Zoomi vahendusel.

Nägin aastal 2020 aeglaselt küpsevat progressi. Sai selgeks vana hea tõde, et sportlikus arengus ei saa olla kiirteed punktist A punkti B. Areng oli eakohane ning tunnen, et eesmärgid said nii täidetud, et hetkel on hea tunne aastale 2021 vastu minna. Pooled mängud, mis pidasime, olid tasavägised. Veerand mängudest olid kindlalt meie kontrolli all ja veerand olid sellised, kus iga mängija pidi 107% pingutama selleks, et vastasega sammu pidada. Hooaja lõpu faasis mängisime ainult 9v9 ja paljud mängud olid tiimidega, kes juba ühe hooaja 9v9 on mänginud. Iga 2-3 mängu tagant tulid välja uued nüansid, millega 9v9 jalgpallis peaks rohkem tegelema. Alati on arenguruumi ja saab paremini, aga poisid näitasid professionaalselt suhtumist kogu aasta vältel. On äge jälgida, kuidas nad aasta aastalt mehistuvad ning karastuvad.

Hooaeg oli tänu koroonaviiruse levikule tõeliselt kummaline. Kui minult küsida, mis oli suurim negatiivne üllatus, siis vastus on selline: koroona tuli ja üllatas negatiivselt meid kõiki. Aga kuna kuri viirus kiusas kõiki meeskondi üle maailma, siis ei saa öelda, et olime teistest kuidagi halvemas seisus. Ometi tegime oma hooaja halvimad mängud just koroonapausile järgneval perioodil, kus ei saanud meistrivõistluste esimestes mängudes kohe kuidagi oma mänge soovitud kujul käima. Neljast esimest mängust oli meie saldoks 3 viiki ja 1 kaotus. Hooaja teises pooles aga õnnestus võita kõik 8 kohtumist.

Tuleval hooajal tahame kindlasti jätkata oma käekirjaga. Soov on mängida energilist ja ründavat jalgpalli kõigi üheksa platsil viibiva mängijaga ning pärast ründamist tahaks näha, kuidas kõik üheksa mängijat distsiplineeritult kaitses töötaksid.

Sel aastal löödi meile palju väravaid just peale palli kaotuseid. Seega peaks meie sihiks olema, et jõuaksime olukordadeni, kus kaotame palli võimalikult vähe ning oleme selle nimel nii individuaalsetes kui ka meeskondlikes elementides üha tugevamad. Samas, peame endale aru andma, et mida vanemaks saame, seda targemaks saavad ka vastased kaitsefaasis ning see sunnib meid eesmärgi nimel igapäevaselt vaeva nägema. Kui mängisime ründefaasis meeskondlikult nii, et lõpetasime rünnaku loogilisest kohast löögiga ning vastane pidi palliga teekonda meie värava poole oma värava lähistelt alustama, siis oli kogu meeskonnal oluliselt lihtsam ka kaitsefaasis tegutseda. See, et me sellise löögile jõudmise olukorra loogiliselt välja mängime – see ongi juba kõigi 9 mängija teha. Jalgpalli liigitatakse võistkonnamängu kategooriasse ja sellest peame lähtuma. Loomulikult ei tohi seejuures unustada, et indviduaalne areng praeguses vanuses on ülimalt oluline meeskondliku arengu tekkeks.

Olen väga uhke poiste pingutuse üle aastal 2020. Tulemused tulevad ja lähevad, aga spordimehelik suhtumine ja pingutamine on alati meie endi kätes. Olid perioodid, kui ca 40 päeva ei tohtinud treenida meeskondlikult ning lisaks ca 40 päeva tohtis treenida piirangutega, kuid mitte võistelda. Aasta oli vaatamata koroona levikule väga aktiivne – 131 treeningut (selle sees 5+5 laagripäeva). Kokku osalesime seitsmel 2010 ja viiel 2009 turniiril. Eelmises lauses mainitutest turniiridest 5 olid päevased. Lisaks pidasime kokku kuus sõprusmängu, neist kolm Kalev 2009 meeskonnaga. Meistrivõistluste raames pidasime kokku 12 mängu, millest 5 mängisime kokkuleppel vastasega 3×25 minutit (viimased 25 minutit olid mitteametlikud). Olemata ei jäänud ka välisturniir, kui võtsime aasta alguses ette 3-päevase Kaunase reisi. Kui kõik numbrid kokku liidame, siis saame, et 131 päeval olime treenimisega ametis ning 38 päeval võistlemisega ehk kokku jagus meile tegevust 169 päeval aastas.

Aasta 2020 toimus väga järsk positiivne muutus treeningul osalemise suhtes. Selge on see, et alati ei saa treeningul osaleda, sest tervislikel põhjustel puudumise vastu ei saa keegi ning haigena või vigastatuna treenimine peab olema välistatud. Puudumisi tuli ette ka väga tähtsate perekondike sündmuste puhul, kui need treeningutega kattusid. Poisid on sportlikud ja seetõttu on mitmed tublid ka teistel spordialadel. Päevadel, kui koolispordi võistlus kattus treeninguga, saadi füüsiline koormus efektiivselt just kooli au kaitstes kätte. Seega on igati loogiline, et päris kõikidel treeningutel osaleda on väga keeruline. Siiski, Jussil õnnestus sel aastal puudumisi vältida ja osaleda kõikidel treeningutel. Vaatamata eelpool toodud põhjusega puudumistele olid treeninggrupi statistilised näitajad suurepärased: aritmeetiline keskmine osalemine 88,5%, mediaan 92,4%. Üle poolte treeningrühmast (8 mängijat) käisid kohal vahemikus 90,8%-100%.